Skip to content
Home » Szczątki rakiety Falcon 9 znalezione pod Poznaniem

Szczątki rakiety Falcon 9 znalezione pod Poznaniem

Zbiornik rakiety Falcon9 znaleziony na terenie magazynu pod Poznaniem
Pierwszy zbiornik, odnaleziony na terenie magazynu w Komornikach p. Poznaniem. Fot. Adam Borucki

Mieszkańcy Wielkopolski w ubiegły czwartek byli świadkami niecodziennego zjawiska. Na terenach w pobliżu Poznania odnaleziono fragmenty rakiety Falcon 9 należącej do firmy SpaceX. Rakieta brała udział w misji Starlink, jej celem było dostarczenie na orbitę 22 satelitów. Misja zakończyła się sukcesem, jednak podczas deorbitacji drugi stopień zamiast spłonąć w atmosferze uległ zniszczeniu. Do tej pory na terenie Polski zidentyfikowano cztery zbiorniki oraz wiele pomniejszych fragmentów rakiety, co wzbudziło zainteresowanie zarówno mediów, jak i ekspertów ds. kosmosu.

Pierwsze doniesienia pojawiły się 19 lutego 2025 roku, kiedy to na teren hurtowni w Komornikach spadł niezidentyfikowany obiekt o wymiarach około 1 na 1,5 metra. Wstępne analizy sugerowały, że może to być fragment rakiety Falcon 9. Tego samego dnia, w miejscowości Wiry, odkryto drugi, podobny obiekt. Kolejne znaleziska miały miejsce w Sędzinach oraz w Śliwnie.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) monitorowała sytuację i potwierdziła, że fragmenty rakiety Falcon 9 weszły w atmosferę nad Europą. W komunikacie z 22 lutego 2025 roku firma SpaceX potwierdziła, że ich rakieta weszła w atmosferę nad Europą i współpracuje z polskim rządem w celu odzyskania szczątków. Incydent ten zwrócił uwagę na potrzebę skutecznej komunikacji między agencjami kosmicznymi a lokalnymi władzami w sytuacjach potencjalnego zagrożenia.

Podobne incydenty miały miejsce w przeszłości. W 2021 roku fragment rakiety Falcon 9 spadł na farmę w stanie Waszyngton w USA. Takie zdarzenia podkreślają znaczenie monitorowania i zarządzania szczątkami kosmicznymi, aby minimalizować ryzyko dla ludzi oraz infrastruktury na Ziemi. Incydent ten stanowi również przypomnienie o rosnącym problemie śmieci kosmicznych i konieczności opracowania skutecznych metod ich neutralizacji. W miarę intensyfikacji działalności kosmicznej, takie wydarzenia mogą stawać się coraz częstsze, co wymaga odpowiednich działań zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym.