Z roku na rok przybywa nam, miłośnikom kosmosu, wydarzeń, które na bieżąco powinniśmy śledzić. Przeżywamy renesans eksploracji Księżyca, kolejne prywatne firmy tworzą sieć satelitów, startują nowe sondy i teleskopy a badacze tęsknym okiem patrzą w kierunku Marsa. Żyjemy w czasach, gdy technologia rozwija się w zawrotnym tempie a jedna misja kosmiczna goni drugą. Łatwo się w tym wszystkim pogubić, a przecież nie chcielibyśmy, żeby coś nas ominęło. Z tego też powodu zebrałem kilka z (moim zdaniem) najciekawszych wydarzeń, których możemy spodziewać się w nadchodzącym, 2025 roku
Powrót załogi Starlinera – luty 2025
W czerwcu 2024 roku miał miejsce start Boeing Crew Flight Test 3, czyli pierwszej załogowej misji kapsuły Starliner. Nie poszła ona jednak zgodnie z planem, ponieważ w trakcie dokowania do ISS wykryte zostały błędy silników manewrujących oraz wycieki helu. Problemów tych nie udało się rozwiązać na orbicie, dlatego też NASA podjęła decyzję o sprowadzeniu kapsuły na Ziemię bezzałogowo. Obecnie planowana data powrotu Barry’ego Wilmore’a i Sunity Williams to luty 2025 roku, kiedy to zabiorą się na gapę na pokładzie kapsuły Dragon, wraz z zakończeniem misji Crew-9.
https://spacenews.com/china-to-launch-near-earth-asteroid-sample-return-mission-in-2025/
Tianwen – 2
Misja Tianwen – 1, w ramach której Chiny wysłały w stronę Marsa orbiter, lądownik i łazik to tylko początek. Planowana na 2025 rok sukcesorka będzie miała naturę łączoną – w pierwszej kolejności za zadanie ma pobrać próbki z planetoidy Kamoʻoalewa i dostarczyć je na Ziemię, a następnie, korzystając z asysty grawitacyjnej Ziemi, sonda skieruje się do asteroidy 311P/PANSTARRS, gdzie dotrze w okolicach roku 2035. Dokładna data startu nie jest jeszcze znana, ale mówi się o maju 2025 roku.
https://spacenews.com/china-to-launch-near-earth-asteroid-sample-return-mission-in-2025/
Artemis II
W przyszłym roku możemy spodziewać się kontynuacji powrotu Amerykanów na Księżyc. Drugi etap misji Artemis obejmuje załogowy przelot wokół naszego satelity i z powrotem. Celem tego startu jest demonstracja możliwości rakiety SLS (Space Launch System) oraz przetestowanie systemów na pokładzie kapsuły Orion. Czteroosobowa załoga w składzie: Reid Wiseman (dowódca), Victor Glover, Christina Koch oraz Jeremy Hansen, spędzi w przestrzeni kosmicznej łącznie 10 dni. Start planowany jest nie wcześniej, niż we wrześniu 2025 roku.
Pierwszy test Space Ridera
Space Rider (Space Reusable Integrated Demonstrator for Europe Return) to projekt bezzałogowego statku kosmicznego wielorazowego użytku. Ma on zapewnić rutynowy i (stosunkowo) tani dostęp do prowadzenia badań w kosmosie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dziewiczy lot na pokładzie rakiety Vega-C nastąpi najprawdopodobniej w trzecim kwartale następnego roku.
https://www.esa.int/Enabling_Support/Space_Transportation/Space_Rider
Zakończenie misji sondy Juno
Juno to druga po Galileo sonda, której celem było orbitowanie wokół największej planety Układu Słonecznego, czyli Jowisza. Jej misja rozpoczęła się w 2011 roku, do celu dotarła po blisko pięciu latach. Zasilana jednymi z największych paneli solarnych wśród planetarnych sond Juno od 8 lat bada pola grawitacyjne i magnetyczne, magnetosferę na biegunach oraz skład samej planety. Pierwotnie misja miała zakończyć się w 2018 roku, jednak przedłużono ją do 2025, rozszerzając obszar badań na trzy księżyce Jowisza: Ganimedesa, Europę oraz Io. Sonda we wrześniu przyszłego roku rozpocznie deorbitację, aby finalnie spłonąć w atmosferze gazowego giganta.
Dalsze testy rakiety Starship
Po sukcesie Starshipa 5, a dokładnie złapaniu boostera Super Heavy przez wieżę startową, prace nad największą rakietą w historii wrą. W locie szóstym co prawda booster nie otrzymał zgody na złapanie przez Mechazillę, jednak drugi stopień z sukcesem odpalił silnik Raptor w próżni oraz przetestował osłony termiczne. W przyszłym roku możemy spodziewać się przyspieszenia rozwoju i skrócenia czasu pomiędzy testami dzięki nowej administracji rządu USA, która jest bardzo przychylna wobec Elona Muska. FAA (Federalna Administracja Lotnicza) prawdopodobnie szybciej będzie wydawała zgody na starty. Czego dokładnie możemy spodziewać się w przyszłym roku? Chodzą słuchy, że SpaceX planuje przetestować tankowanie Starshipa na orbicie, co będzie się wiązało z pierwszym startem tych rakiet w tandemie. Jeśli się uda, będzie to duży krok w kierunku lotu na Księżyc, a w przyszłości – na Marsa.
https://futurism.com/the-byte/spacex-orbital-refueling-two-starship
Oczywiście jest to tylko mały wycinek tego, czego możemy spodziewać się w przyszłym roku. Pewne projekty mogą zostać dopiero ogłoszone, ale musimy też liczyć się z opóźnieniami – wiele razy przeżywaliśmy to m.in. w przypadku SpaceX. Pozostaje nam być dobrej myśli i nie przestawać spoglądać w niebo.